test
Parteneri si sponsori
CURSURI  de initiere in SAH
Bicaz Chei - luni si marti de la ora 14.00
Directia de Sport si Tineret Neamt, miercuri, vineri de la ora 14,00
Persoana de contact
CM Sebastian Volcinsche
De ce sa jucati Sah în turnee oficiale?
- pentru ca puteti juca sah cu adversari puternici, cu piese standard FIDE si ceasuri electronice
- pentru ca atmosfera de concurs este de necomparat
- pentru ca veti putea cunoaste alti jucatori de sah de peste tot
- pentru ca aveti sansa sa câstigati premii, sa obtineti categorii sportive, coeficienti CIV sau ELO
Conditia: sa fiti legitimati
Cum va legitimati?
Luati legatura cu CM Sebastian Volcinsche
Secretar Colegiul Central de Arbitri al F.R. Sah
Arbitru INTERNATIONAL în Lotul National al României
Presedintele Asociatiei Judetene de Sah Neamt
Presedintele Clubului de Sah "Bicazul" Bicaz
Presedintele sectiei de Sah "Cimentul" Bicaz
Pentru a vizualiza pagina bine, va recomand sa utilizati
IE 7, 8, 9 sau Mozila FireFox
si o rezolutie minima de 1024x768
Participari ale sportivilor nostri în 2016

1. Cupa Unirii
   P. Neamt, 21 - 24 ianuarie
2.  Senifinala CN de Seniori
   Brasov, 8 - 14 februarie
3. Campionatul Judetean de Sah juniori
   P. Neamt, 13 februarie
4.  ONSS etapa municipala
   P. Neamt, 20 februarie
5. ONSS etapa judeteana
   P. Neamt, 27 februarie
6. Cupa Dr Lupusoru
   Bacau, 19-20 martie
7. Cupa Orasului Bicaz
   Bicaz, 24-27 martie
8. Rapid Chess One Scoala Spectrum
   Iasi, 09-10 aprilie
9. Campionatul National pentru copii si juniori Sah Clasic
   Calimanesti, 17-25 aprilie
10. Campionatul National pentru copii si juniori Sah Rapid
   Calimanesti, 26-27 aprilie
11. Campionatul National pentru copii si juniori Sah Blitz
   Calimanesti, 28 aprilie
10. Cupa Balta Albastra
   Bacau, 7 mai
11. Cupa Orasului Piatra Neamt Ed a Vi-a
   P. Neamt, 16-19 iunie
12. Trofeul Litoralului
  Ef Nord, 07.06 -  06.07
13. Cupa Pascaniului
  Pascani, 8-10 iulie
14. Trofeul Centrocoop
  Ef Nord 29.08-05.09
15. Festivalul International de sah Ceramica Corund
  Corund, 14 - 18 sept
16. Cupa Horezu
  Horezu, 13 - 16 octombrie
17. Memorialul Mihai Molodoi
  Piatra Neamt, 15 - 16 octombrie
18. Cupa Orasului Bacau
  Bacau, 20 - 23 octombrie
19. Zilele Bicazului
  Bicaz, 29 octombrie
20. Cupa Dimitrie Leonida
  Stejaru, 30 octombrie
21. Cupa 1 Decembrie
  Bacau, 26 noiembrie
Pentru a juca Sah Online va recomand:
Playok
Playchess
Chess.com
vizitatori
Va rugam directionati  clubului nostru 2 la suta din impozitul pe venit pe 2015,
completând formularul de aici, MULTUMIM
Participarile sportivilor nostri în 2015 le gasiti aici
Calendarul zilei
Copyright 2008 Your Sebastian. All Rights Reserved.
Director web

Search Engine Optimization and SEO Tools
TraficMeter.ro
Smarty Web Director
Sport
program de facturare
ACS "Pionul Piatra Neamt"',
a organizat la Directia Taberelor din Piatra Neamt în perioada
21 - 24 ianuarie 2016
Cupa Mica Unire la Sah,

Clasamentul general:
1. Budur Costel - CS Cimentul Bicaz
2. Scripcaru George Daniel - CS Politehnica Iasi
3. Necula Iulian - CSU Craiova

Juniori
U10
1. Tablan Andrei Damian - CS Pionul P. Neamt
2. Males Nicholas - CS Sfinxul Iasi
3. Barila Stefana - CS Romtelecom Suceava
U12
1. Tablan Matei Christian - CS Pionul P. Neamt
2. Bistriceanu Traian - CS Pionul P. Neamt
3. Lupascu Simon Dimitrie - CS Cimentul Bicaz
U14
1. Vârga Emilian - CS Cimentul Bicaz
2. Bîrjovanu Dan Gabriel - CS Bicazul Bicaz
3. Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz

Cea mai buna fata din turneu - Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz

Desfasurarea turneului o gasiti aici
Asociatia Judeteana de Sah Neamt,
a organizat la Palatul Copiilor din Piatra Neamt în ziua de
13 februarie 2016
Campionatul Judetean Sah pentru juniori, jucatori legitimati si nelegitimati

Campionii judeteni pentru anul 2016 sunt:
Legitimati
Baieti
U9 - Nita Andrei Ioan de la CSM Pascani urmat de Padurariu Dimitrie de la CS Sah Club Galati si Andrei Alexandru de la CSM Pascani..
U11 – Bunghez Matei – CS Cimentul Bicaz, urmat de Ienasoaie Rafael si Ienasoaie Gabriel de la ACS Regional de Sah Bacau
U13 – Andronache Bogdan - CS Cimentul Bicaz, urmat de Padurariu Mihai Edward de la CS Sah Club Galati si Pîrlea Noris de la CSM Pascani.
U15 – Vârga Emilian - CS Cimentul Bicaz
Fete
U9 – Mares Sophia – CS Bicazul Bicaz urmata de Oniga Ioana tot de la CS Bicazul Bicaz.
U15 – Griza Ioana - CS Cimentul Bicaz
Nelegitimati
Baieti
U9 – Apalaghiei Stefan – Palatul Copiilor din Piatra Neamt, urmat de Iancu Eliazar si Petranici Rares de la CSM Pascani
U11 – Apalaghiei Ion - Palatul Copiilor din Piatra Neamt, urmat Calugaru Robert din Bacau si Ghimpu Mihai din Roman
U14 – Boean Marius din Razboieni, urmat de Iancu David si Iancu Beniamin de la CSM Pascani
Fete
U9 – Nicuta Oana – din Roman, urmata de Balan Bianca si Alexa Enya de la CSM Pascani.
U11 – Tarantus Ana – de la Palatul Copiilor din Piatra Neamt urmata de Barticel Denisa din Roman si Plosnita Diana de la Palatul Copiilor din Piatra Neamt.
U14 – Brînzei Elena din Razboieni

Legitimati
Nelegitimati
Primaria Orasului Bicaz, în parteneriat cu Clubul de Sah Bicazul
a organizat în perioada
24 - 27 martie 2016
Turneul International de SAH
Cupa Orasului Bicaz Ed a VII-a
Clasamentul final si partide gasiti aici
Primele 10 partide din fiecare runda le gasiti mai jos:
R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7
sau aici
ACS Regional de Sah Bacau,
a organizat la Bacau în perioada
19 - 20 martie 2016
Cupa Dr. Lupusoru la Sah Rapid
Clasamentul final îl gasiti aici
IA Dinu Ioan Nicula, primar Nicolae Salagean
GM Vasile Sanduleac - LOCUL 1
consilier local Cristi Zafton, IA Sebastian Volcinsche
Primaria Municipiului Piatra Neamt, în parteneriat cu Asociatia Judeteana de Sah Neamt si Consiliul Judetean Neamt,
a organizat în perioada
16 - 19 iunie 2016
Turneul International de SAH
Cupa Orasului Piatra Neamt Ed a VI-a
Informatii despre turneu gasiti aici
Album foto aici
Primele 6 partide se transmit LIVE aici
IO Elena Cristian with Ion Serban Dobronauteanu – ECU Vicepresident, IA Iordache Claudiu and IA Sebastian Volcinsche at Calimanesti-Caciulata, National Championship for juniors
Parohia Bicaz II Dodeni, în parteneriat cu Clubul de Sah Bicazul, a organiza în ziua de 11 iunie concursul de sah Cupa Copiilor Ed a VII-a
Clasament legitimati:
U9
Locul 1 Boeriu Diana
Locul 2 Oniga Ioana
U13
Locul 1 Ungureanu Victor
Locul 2 Bunghez Matei
Locul 3 Dandu IUlian
Mentiuni: Visan David, Bîrjovanu Dan si Andronache Bogdan
Fete
Boeriu Sandra

Clasament nelegitimati:
U9
Locul 1 Robert Constantin
Locul 2 Rusu George Adelln
Locul 3 Cretu David
Locul 4 Agache Denis
U13
Locul 1 Ghimpu Mihai Stefan
Locul 2 Cozan Francisc Matia
Locul 3 Iacob Catalin
Locul 4 Gogoana David
U16
Locul 1 Stefanoaia Adrian
Fete
Locul 1 Stafie Andreea Ioana
Locul 2 Mutu Alexandra
Locul 3 Pruteanu Iulia
Locul 4 Agache Miruna
Cel mai tânar jucator - Sachilaru Stefan
Cea mai tânara jucatoare - Pâslariu Maria
Mentiune - Pantîr Denis
În perioada 8 - 10 iulie Biblioteca Municipala Pascani, în parteneriat cu Primaria Pascani si Clubul de sah ”Bicazul”, a organizat
Cupa Pascaniului
la sah pentru sportivi legitimati si nelegitimati.
Clasamentul îl gasiti aici
În perioada 3 - 7 august,
CS Magnificii Vaslui, a organizat
Cupa Magnificii Ed I-a
Clasamentul îl gasiti aici
F. R. Sah în colaborare cu A.J. Sah Constanta, a organizat în perioada 30 sept - 09 oct, la Mamaia,
Campionatul National pe echipe Divizia A.
Informatii si clasament gasiti aici
Partide LIVE aici
În perioada 15 - 16 octombrie 2016,
AJ Sah Neamt în parteneriat cu Primaria Municipiului Piatra Neamt si DJST Neamt, a organizat
Memorialul Mihai Molodoi Ed a VII-a la sah rapid
Clasamentul final îl gasiti aici

Clasament general
Locul 1 Danilov Vladimir  - CS Politehnica Iasi
Locul 2 Martian Dragos Daniel  - CS Sah Club Galati
Locul 3 Chifor Ovidiu Emanuel - CS Politehnica Iasi
Locul 4 Ifrim Silviu - ACS Regional de Sah Nord Est Bacau
Locul 5 Sava Bogdan - CSM Pascani

ELO < 1900
Locul 1 - Padurariu Mihai Edward - CS Sah Club Galati
Locul 2 - Albu George - CS Politehnica Iasi
Locul 3 - Pâslariu Ionel - CS Cimentul Bicaz

S 60
Locul 1 Vornicu Neculai - CS Cimentul Bicaz
Locul 2 Cretu Ioan - CS Cimentul Bicaz

U13
Locul 1 Tablan Matei Christian - CS Pionul Piatra Neamt
Locul 2 Plugaru Rares - ACS Smart Galati
Locul 3 Danila Ianis Andrei - ACS Philidor Iasi

U11
Locul 1 Prisacaru Stefan Emilian - CS Magnificii Vaslui
Locul 2 Ienasoaie Rafael - ACS Regional de Sah Nord Est Bacau
Locul 3 Ienasoaie Gabriel - ACS Regional de Sah Nord Est Bacau

U 9
Locul 1 Sabarez Iulian - CS Politehnica Iasi
Locul 2 Apostol Maria - CS Micul Sahist Iasi
Locul 3 Carare George Andrei  - CS Sergentul Vaslui

Galerie foto aici
Primaria Orasului Bicaz, a organizat  sâmbata 29 oct, ora 9,30 la ANL Centru,
un concurs de sah cu ocazia Zilelor Orasului Bicaz

Clasament Seniori
Locul 1. Volcinsche Sebastian
Locul 2. Madin Ovidiu
Locul 3. Pâslariu Ionel

Juniori legitimati
Locul 1. Boeriu Sandra
Locul 2. Turnea Catalin
Locul 3. Boeriu Diana

Juniori nelegitimati
Locul 1. Costin Stefan
Locul 2. Sachelaru Alexandru
Locul 3. Gogoana David
CS Balta Albastră Bacău, a organizat  sâmbătă 26 noiembrie, ora 9,00 la Bacău,
Cupa 1 Decembrie la Sah
Clasamentul la grupa U8 îl găsiti aici
Clasamentul la grupa U10 îl găsiti aici
Clasamentul la grupa U12 îl găsiti aici
Clasamentul la grupa U15 îl găsiti aici
Asociatia ”De Bacău” AFJ, a organizat  duminică 27 noiembrie, ora 9,00 la Bacău,
Cupa 1 Decembrie la Sah
Clasamentul la Juniori îl găsiti aici
Clasamentul la Seniori îl găsiti aici
Rugăm simpatizantii sahului care au firme, să vitreze cei 20 % din impozitul pe profit către clubul nostru, pentru a putea organiza si in anul 2017 competitii de cea mai bună calitate.
Datele clubului nostru le găsiti aici
Vă multumim!